James Paul McCartney
2005.11.30. 09:46

Sir James Paul McCartney (szletett 1942 jnius 18-n) brit zensz, zeneszerz s producer, akit elssorban, mint a Beatles tagjt ismernk. Elismerten a 20. szzad egyik zenei ikonja, s dalait (mint a "Hey Jude" vagy a "Let It Be") rendszerint a knnyzene trtnetnek legjobbjai kz soroljk.
Korai vek
James Paul McCartney a Liverpool szaki rszn tallhat Walton krhzban szletett, ahol anyja, Mary Mohin McCartney nvrknt dolgozott; egy vvel ksbb testvre, Michael McCartney (szintn zensz, mvszneve Mike McGear) ugyanitt szletett. t s ccst rmai katolikusnak kereszteltk, de nem neveltk vallsosan; szlei eltr vallsak voltak. Apja, Jim McCartney egy tnczenekar vezetje s autodidakta zongorista volt, aki mr gyerekkorban tmogatni kezdte Pault, hogy zensz legyen. Egy trombitt adott Paulnak, de fia ksbb abbahagyta a trombitlst, mert a szjn egy heg kpzdtt, s klnben sem tudott nekelni zenls kzben. Amikor a skiffle npszerv vlt, Jim egy gitrt vett Paulnak, Mikenak pedig egy bendzst (Paul mg trombitlt, de sosem lett profi).
1956. oktber 31-n desanyja mellrkban meghalt. Ez egy letre szl hatst gyakorolt mvszetre s egy klnleges ktst hozott ltre John Lennonnal val bartsgban, akinek 1958. jlius 15-n halt meg az desanyja. Mindketten a zenben talltak vigaszt.
Paul McCartney azt lltja, hogy apai s anyai gon r szrmazs. Ddapja, James McCartney rorszgban szletett (nhny ember szerint nagyapja, James McCartney II is). Anyai nagyapja, Owen Mohin 1880-ban, Ulster Monaghan megyjnek Tullynamalrow nev vrosban szletett, s anyai nagyanyja, Mary Theresa Danher egy r felmenkkel rendelkez glasgow-i asszony volt. Ezek szerint Paul McCartney t nyolcad rszben r szrmazs.

A Beatlesben jtszott szerepe
McCartney elszr mint a Beatles basszusgitrosa, billentyse, gitrosa, nekese s dalszerzje vlt ismert. Lennonnal 1957. jlius 6-n tallkozott egy templomi rendezvnyen, ahol Lennon The Quarrymen nev zenekarval lpett fel. Hamar a zenekar gitrosa lett. Nem sokkal ksbb csatlakozott iskolatrsa, George Harrison harmadik gitrosnak, valamint Stuart Sutcliffe basszusgitrosnak s Pete Best dobosnak. 1960-ban Sutcliffe Beatlesnek nevezte t a zenekart. Lennon legjobb bartja volt, s csak hosszas gyzkds utn vllalta el a basszusgitros szerept. 1960 novemberben azonban elhagyta a zenekart, s Hamburgban lt 1962-ben bekvetkezett hallig; gy McCartney lett a basszusgitros.
Szoros munkakapcsolatot alaktott ki Lennonnal s egyttmkdtek a dalok rsakor, annak ellenre, hogy nagyon ritkn rtak egyenrang partnerekknt dalokat. Valjban csak 27 szmrl mondhat el, hogy tnyleg ketten szereztk. Ilyenkor ltalban egyikk megrta a dal nagy rszt s a msik befejezte, beledolgozta egy msik dalba vagy hasznos vltoztatsokat javasolt.Egy korai egyezsg miatt ha brmelyikk rt egy dalt, annak szerzjeknt Lennon-McCartney szerepel. Ezt Lennon tallta ki, mert szerette a Leiber-Stoller szerzpros dalait. A Beatles els kislemeznek, a "Love Me Do"-nak szerzjeknt mg McCartney-Lennon szerepel.
McCartney egyik legjobb dala a sokszor feldolgozott "Yesterday". Azt lltja, hogy a dallam lmban jutott eszbe, s abban sem volt biztos, hogy tudat alatt nem lopta-e valahonnan. Az eredeti cm "Scrambled Eggs" (Rntotta) volt, a szvege: „Scrambled eggs / Oh my baby, how I love your legs”.
A Beatles els veiben gyorsan fejldtt zenszknt, nekesknt s dalszerzknt is. Nagy hatssal volt r Buddy Holly s Little Richard; klnsen nagy hatst gyakorolt r Richard magas „wooo”-ja, pldul a "From Me To You" vagy a "Kansas City/Hey, Hey, Hey, Hey" cm dalokban.
A balkezes McCartney taln kora legkreatvabb s legmeghatrozbb basszusgitrosv vlt, aki kiemelte az elektromos basszusgitrt a hts sorbl, az ismeretlensg homlybl s vezet hangszerr tette, amivel szmtalan zenszt inspirlt. 1965-re mind nagyobb nyomst gyakorolt az EMI hangmrkeire a jobb basszushang rdekben, mivel nagyon csaldott volt amiatt a gyenge hangzs miatt, ami a Beatles korai felvteleit jellemezte. Jtkt s zenjt a zenekar legkreatvabb korszakban, 1965-67-ben nagyban befolysolta Brian Wilson, az amerikai producer-zeneszerz munkja, aki a Beach Boys vezetjeknt azta klasszikus albumukkal, a Pet Sounds-szal forradalmastotta a felvteli technikt s az albumon hallhat basszusjtka a popzenben elzmnyek nlklinek szmtott. Ennek eredmnyekpp McCartney egyre nagyobb figyelmet fordtott a hangzsra s jtkra, kihasznlta az abbey road-i stdi j, tbbsvos felvtelek ksztsre alkalmas pultjnak lehetsgeit s jravette a bonyolultabb rszeket, amikor a szmok alapjai mr kszen voltak. Tny, hogy a Pet Sounds a Beach Boys vlasza volt a Rubber Soulra s a Revolverre (ne feledjk, hogy a Beatles albumainak USA-beli kiadsain ms volt a dalok sorrendje, mint a briteken).
A Beatles npszersgnek cscsn Pault tartottk a legjkpbbnek a fik kzl s keltette fel leginkbb a ni kznsg rdekldst. Furcsamd volt az utols, aki megnslt s az egyetlen, aki sosem vlt el. A Jane Asher sznsznvel val kapcsolatnak vge fel megismerkedett egy amerikai fnykpsszel, Linda Eastmannel. 1967 mjusban tallkoztak elszr Georgie Fame koncertjn a Bag O'Nails klubban. Msodszor 1967. jnius 1-jn, a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band bemuat partijn, s kapcsolatuk a kvetkez kt vben egyre komolyabbra fordult. 1969. mrcius 12-n eskdtek meg a marylebone-i anyaknyvvezet hivatalban, rvid polgri szertarts keretben. Paul rkbefogadta Linda elz hzassgbl szletett lnyt, a htves Heathert, majd tovbbi hrom gyermekk szletett: Mary (1969-ben, akit McCartney desanyja utn neveztek el), Stella (1971-ben) s James (1977-ben, Paul 1976-ban elhunyt despja utn neveztk el). Boldog hzassgban ltek egszen 1998-ig, amikor Linda mellrkban elhunyt. lltlag hzassguk alatt sosem tltttek egy htnl hosszab idt tvol egymstl.
A Beatles vge fel Lennon rdekldse ersen cskkent a zenekar irnt, mikzben McCartney egyre sikeresebb popzenssz vlt, olyan dalokat rva ekkor, mint a "Hey Jude", "Let It Be" s a "The Long and Winding Road".
Kzismert tny, hogy a zenekar ksi munkinak is volt a f mozgatrugja. Amikor 1966 kzepn befejeztk a turnzst, Lennon s Harrison vidki birtokaikra vonult vissza, tvol Londontl, McCartney azonban a vrosban maradt. Elszr a vroskzpontban lakott, majd nagyobb rezidencijn, St John’s Woodban, nem messze az Abbey Road Studiostl. Gyakran lttk nagy kulturlis esemnyeken, mint amilyen az International Times alapt estlye volt a Roundhouse-ban 1966. oktber 15-n (itt lruhban jelent meg). Nagy rdekldst tanstott a kpzmvszetek irnt, gy szoros bartsgba kerlt a vezet mkereskedkkel s galria-tulajdonosokkal; felfedezte a ksrleti filmeket s rendszeresen jrt moziba, sznhzi eladsokra s komolyzenei koncertekre. Tbb albuma jelent meg The Fireman (Tzolt) lnven s ksrleti zenei albumokat is kiadott sajt nevn (Liverpool Sound Collage).
Br a zenekarbl volt az utols, aki kiprblta az LSD-t, volt az els brit popsztr, aki nyilvnosan bevallotta hasznlatt. Ez a rvid bejelents, amit egy 1967 nyarn megjelent jsgcikk tartalmazott, vilgszerte cmoldalra kerlt. A hres 1967. jnius 19-i BBC televzis interjban ismt felvetdtt a tma s McCartney nyltan vlaszolt:
„Egy jsg megkrdezte s dntenem kellett, hogy hazudok, vagy elmondom az igazat. gy dntttem, szinte leszek... de igazn nem akartam errl beszlni, tudja, mert valjban senkinek sem kellett volna elmondanom. Nem prbltam meg sztkrtlni a vilgban az gyet. Az jsgr egy tmegeknek szl mdiumot kpviselt. Megtartottam volna magamnak... ha is hallgat rla. De el akarta hresztelni, teht az felelssge, hogy ekkora hr lett belle, nem az enym.”
rdekes mdon ezen nyilatkozat s azon ksbbi beismers ellenre, hogy ebben az idszakban rendszeresen lt kokainnal, McCartney azon kevs szerencss popsztr kz tartozott, akik ellen nem indult eljrs kbtszerrel val visszals miatt. Nem gy, mint Lennon, Harrison s sok ms bartjuk ellen, pldul a Rolling Stones vagy Donovan.
Paul volt az els Beatle, aki kls zenei projektre adta a fejt, mikor George Martin segtsgvel elksztette az 1966-os The Family Way cm film zenjt, amelyrt megkapta az Ivor Novello-djat a legjobb instrumentlis tma kategriban. Ezen kvl szmos mvsz sikeres lemeznl kzremkdtt zeneszerzknt vagy producerknt, j pr esetben lnven.
adta az tletet a Beatles tbb ksei munkjhoz, pldul a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Bandhez, a Magical Mystery Tour cm filmhez s albumhoz, valamint az Abbey Road msodik oldaln hallhat egyveleghez.
1969-ben, annak ellenre, hogy a zenekar a sztess jeleit mutatta, megprblta rvenni a tbbieket a sznpadra val visszatrsre. Elindtottk Get Back projektet, mely utols filmjk s albumuk, a Let It Be formjban valsult meg. Ugyan McCartney abban remnykedett, hogy jra kzel kerlhetnek egymshoz, a film nyilvnvalv tette, hogy az egyttes kreatv erforrsai kimerltek s a cvds, a fltkenysg s a Beatles-lt folyamatos nyomsa a ngy mvszt visszafordthatatlanul egyms ellen hangolta. Bels vitiktl fggetlenl a zenekar npszersge ismt nni kezdett s a nyilvnossg rdekldst csak fokozta az az 1969-es vrosi legenda, mely szerint McCartney meghalt s mg 1966-ban titokban helyettestettk Billy Shearsszel. A rajongk azt gondoltk, hogy Brian Epsteint is helyettestettk, de vgl az egsz sszeeskvs elmlet hamisnak bizonyult. Ez a szbeszd mg mindig npszer tma a vilghln s nem kevesebb, mint t knyvet rtak rla.
Br Ringo Starr 1968-ban rvid idre elhagyta a zenekart, csakgy, mint George Harrison is 1969-ben, Lennon volt az, aki gy ment el 1969 augusztusnak vge fel, hogy tbb nem is trt vissza. A vgn mgis Paul tett pontot az esemnyek vgre, amikor 1970. prilis 10-n, egy httel els szlalbumnak megjelense eltt nyilvnosan bejelentette a Beatles feloszlst. Miutn 1970. december 31-n pert indtott a tbbiek ellen, a Beatles hivatalosan is feloszlott.
Eddigre Lennon s McCartney kapcsolata romokban hevert a tbb ves vitk s rivalizls nyomn, s csak nem sokkal Lennon halla eltt bkltek ki valamennyire.

Korai szlkarrier
Mikor a Beatles 1970-ben feloszlott, Paul azonnal elindtotta a szlkarrierjt a McCartney cm albummal, amin jtszott az sszes hangszeren s nekelte az sszes voklt, kivve azokat, ahol felesge, Linda a segtsgre volt. Mg az albumot sokan unalmasnak tartottk (tbbek kztt Lennon is), rajta volt a nagyszer "Maybe I’m Amazed", mely a mai napig elhangzik McCartney koncertjein. Egy msik jl sikerlt szmot, az "Everey Night"-ot ksbb Phoebe Snow eladsa tette slgerr. Az album egyszersge az 1990-es vek lo-fi stlusra volt hatssal. Sajnos egyidben jelent meg a Let It Be-vel, jabb ellensgeskedst sztva a ngy zensz kztt.
Ezeket kvette 1971-ben az egyedlll "Another Day"/"Oh Woman, Oh Why" kislemez sikere, amely nagyon hasonltott a Beatles egykori slgereire. Az ebben az vben megjelent Ram cm albumot Paul s Linda kzsen jegyezte, mg a httrben fleg stdizenszek dolgoztak. Br mind a kislemez, mind az album anayagilag sikeres volt, sokan felsznesnek tekintettk ezeket. A hts bortn lthat egy kp, melyen kt bogr (beetle) przik - ez taln McCartney elz zenekarval kapcsolatos rzseit hivatott szimbolizlni. A nagylemezen volt nhny, nyilvnvalan Lennonnak cmzett srts is, pldul a "Too Many People" cm dalban, vagy a "Dear Friend" a kvetkez, Wild Life cm albumn (els albuma a Wingsszel), melyekre Lennon mg abban az vben a hres "How Do You Sleep?" cm dalban vlaszolt.
McCartney ragaszkodott ahhoz, hogy felesgt bevonja zenjbe — s a csapat ksbbi turniba, hogy ne kelljen tvol lennik egymstl, amg utazik — annak ellenre, hogy Linda ellenkezett, mert nem rezte magt elg tehetsgesnek. Hallva Linda nekt sokan osztottk ezen vlemnyt, de Paul dntse lthatan, elre megfontolt szndkkal a Beatles klnleges hrnevt vette clba s azon kijelentst igyekezett bizonytani, hogy „ezt brki meg tudja csinlni”. A tehetsgt rt folyamatos tmadsok ellenre (mint pldul egy 1990-es vekben terjesztett kalzfelvtel, amelyen a koncerten hallhat hamis nekt szndkosan felerstettk s az eltrbe kevertk) Linda Paul egyttesnek fontos tagja lett s mzsaknt funkcionlt szmra egsz letben. (Sok tekintetben ugyanazt a szerepet tlttte be, mint Yoko Ono Lennon Beatles utni zenei letben s a Wings illetve a The Plastic Ono Band kztt is sok prhuzamot lehet felfedezni).

jra szlban: az 1980-as vek
1980-ban a Wings feloszlott s McCartney a lapok cmoldalra kerlt, miutn Japnban letartztattk marihuna birtoklsrt s 9 napot brtnben tlttt, mieltt kiutastottk az orszgbl. A hrek szerint ekkor abbahagyta a drogokat, br az 1960-as vek msodik felben s az 1970-es vek sorn nagy valsznsggel folyamatosan hasznlt marihunt. Nhny ve azt mondta, hogy msodik felesge szigoran megtiltotta neki brmifle kbtszer hasznlatt.
A John Lennon meggyilkolsa okozta hatalmas sokk ellenre az 1980-as vek elejn McCartney nagy sikereket rt el. "Coming Up" cm dalnak koncert vltozata els lett az USA-ban, McCartney II cm albuma Nagy-Britanniban a listk lre kerlt. A felvteleken - mint els szlalbumn is - minden hangszeren jtszott s nagyobb teret engedett a szintetiztoroknak, mint az akusztikus gitroknak. 1982-es Tug of War cm albuma szintn slger lett, majd ugyanebben az veben kt duettet is nekelt: az "Ebony and Ivory"-t a soul legenda Stevie Wonder, illetve a "The Girl is Mine"-t a feltrekv szupersztr Michael Jackson oldaln. Ezen az albumon szerepelt mg a "Here Today", egy tisztelgs Lennon eltt. A msik rendkvl sikeres McCartney-Jackson duett, a "Say, Say, Say" McCartney 1983-as Pipes of Peace cm albumn jelent meg. A cmad dal Nagy-Britanniban els lett. rta s szerepelt is az 1984-es Give My Regards to Broad Street cm filmben. Az azonos cm albumon rajta volt a Nagy-Britanniban s az USA-ban egyarnt sikeres "No More Lonely Nights" cm dal.
McCartney s Jackson bartsga rvid let volt. Nem sokkal ksbb ugyanis Jackson hatalmas sszegrt megvsrolta a Nothern Songs katalgust, amely tbbek kztt a Beatles dalok kiadi jogait is tartalmazta. McCartney azt mondta, nem akarja visszavsrolni a jogokat. 2005-ben a Contact Musicnak [1] adott interjja szerint „Mg mindig kapok egy kevs pnzt a dalokrt. Nhny ven bell a legtbb dal joga gyis visszaszll rm. Csak az zavar, hogy ha Amerikban turnzok, fizetnem kell azrt, hogy eljtsszam a sajt dalaimat.”
Az 1980-as vek kzepn, mialatt gyermekkorrl ksztett hzi videofelvtelt, felfedezte, hogy rgi iskoljnak 1837-ben tadott plett senki sem hasznlja. Megvsrolta s feleleventette azon lmt, hogy valamilyen mdon segtsgre legyen szlvrosnak, Liverpoolnak. 1996 janurjban bejelentette a Liverpool Institute for Performing Art (Liverpooli Eladmvszeti Intzet) elindtst, sajt vdnksge alatt. 1996. jnius 7-n II. Erzsbet kirlyn hivatalosan is tadta az pletet.
Az 1980-as vek vgn McCartney zeneszerzi egyttmkdsbe kezdett Elvis Costellval, melynek eredmnyekpp mindkettjk albumain jelentek meg kzs szerzemnyek. A legismertebbek ezek kzl az 1989-es "Veronica" Costello Spike cm albumrl, valamint McCartney egy viszonylag sikeres szma, a "My Brave Face" a Flowers in the Dirt cm albumrl.
1989-1990-es vilgkrli turnjnak dallistja els zben tartalmazott jelents szm Beatles szerzemnyt. A turn risi sikerrel zrult, mindentt teljes stadionokat megtltve. Errl tanskodik a Tripping the Live Fantastic cm album is. Costello rvette, hogy jtsszon a hres heged alak Hfner basszusgitron, melyet a Beatles idejn hasznlt; a hangszert ezutn mr a felvtelek mellett koncertjein hasznlta.

Az 1990-es vek
1993-ban, az Off the Ground cm album megjelense utn kezdett vette az azonos cm vilgkrli turn. A turn legjavbl sszelltott album, a Paul is Live bortja a Paul halott hisztrit parodizlta mind cmvel, mind bortjval: McCartney a hres abbey road-i zebrn ment t egy juhszkutyval, amilyen 1968-ban a "Martha My Dear" cm dal megrsra ihlette.
A McCartney hzaspr kztudottan vegetrinus s az llati jogok harcosa volt. McCartney azt mondta, egyszer brnyokat lttak jtszani, mikzben k brnyhst ettek, s ezutn dntttk el, hogy nem esznek tbb hst. 1991-ben Linda bevezette sajt vegetrinus teleit a piacra. 1998-as halla utn Paul megfogadta, hogy folytatja termkek gyrtst s nem hasznl hozzjuk genetikailag mdostott alapanyagokat.
1991-ben McCartney behatolt a klasszikus zene terletre s Carl Davis kzremkdsvel megrta a rszben letrajzi ihlets Liverpool Oratriumot (Liverpool Oratorio). Elg j kritikkat kapott, br elhangzottak olyan megjegyzsek, hogy a mbl hinyzik a stlusra ltalban jellemz komplexits. Az szak-amerikai premier a new yorki Carnegie Hallban volt 1991. november 18-n, Davis veznyletvel, de Paul s felesge is megjelent az eladson.
1994-ben a Beatles hrom, mg letben lv tagja sszefogott s 1995-ben megjelentette az Anthology 1 cm albumot, melyen a Beatles dalainak az eredetileg megjelenttl eltr feldolgozsai s koncertfelvtelei kaptak helyet; a tovbbi kt rsz a kvetkez vben jelent meg. Kt j dalt is feltettek a vlogatsra olyan befejezetlen felvtelek alapjn, amelyeket Lennon mg a halla eltt ksztett.
Az 1990-es vek vge fel McCartney s John Lennon zvegye, Yoko Ono kztt vita lngolt fel a Beatles-dalok szerzi jegyzse miatt. Paul meg szerette volna vltoztatni nhny szm hagyomnyos Lennon-McCartney jellst „Paul McCartney and John Lennon”-ra. Yoko Ono ezt szemlyes srtsnek vette s gy rezte, ez azon megllapods felrgst jelenti, amit a kt szerz mg Lennon letben kttt, mely alapjn kzs szerzemnyknt jegyzik a szmokat. Mivel a zenekar msik kt tagja is a rgi megjells fenntartsa mellett volt, McCartney vgl visszavonta ignyt.
1997. mrcius 11-n McCartney-t II. Erzsbet kirlyn lovagg ttte s ettl fogva a hivatalos megszltsa Sir Paul McCartney.
1998. prilis 17-n felesge, Linda elrehaladott mellrkban meghalt. Ugyanabban a betegsgben, melyben Paul anyja is.
1999-ben megjelent Run Devil Run cm albuma, mely j kritikkat kapott. Ugyanebben az vben nll eladknt is bekerlt a Rock and Roll Hall of Fame csarnokba (a Beatles tagjaknt mr 1988-ta ott szerepelt).
1997-ben megjelent msodik komolyzenei munkja, a Standing Stone, ami vegyes kritikkat kapott. 1999-ben megjelent a Working Classical cm vlogats, mely knnyzenei dalainak vonsngyesre val s nagyzenekari tiratait tartalmazta.
McCartneyt tehetsges festmvsznek ismerik. Tbb, mint 17 ve festssel is utat enged kreativitsnak.1999 prilisban, a nmetorszgi Siegenben elszr trta mveit a nyilvnossg el. A kedvez fogadtats nyomn szmos brit galria beszerezte festmnyeit. Lelkes hve az animcinak is, 2004-ben megjelent Tropic Island Hum cm animcis filmje a sajt zenjvel.

2000 utn
2001-ben McCartney megjelentette a Wingspan: Hits and History cm vlogatsalbumot a Wingstl s a Wingspan: An Intimate Portrait cm DVD-t, mely a zenekar trtnett mesli el.
Ugyanebben az vben gy dnttt, ideje kiprblni valami j stlust s Blackbird Singing cmen megjelentette els versesktett. Nhny ezek kzl dalszveg, de a mvek nagy rsze kizrlag verses formban ltezik. Felolvassokat tartott Liverpoolban s New Yorkban, melyekhez komoly (a John Lennonrl szl Here Today) s humoros (Maxwell's Silver Hammer) darabokat egyarnt vlogatott. Szintn 2001-ben kzremkdtt a Good Rockin' Tonight: The Legacy of Sun Records cm album felvteln, melyen megtallhat Elvis Presley "That's All Right Mama" cm dalnak feldolgozsa Presley eredeti zenszeivel, Scotty Mooreral s D.J. Fontanval.
McCartney kulcsszerepet vllalt a 2001. oktber 20-n megrendezett The Concert for New York City nev seglykoncert megrendezsben, a 2001. szeptember 11-i terrortmads utn. A koncertet a Madison Square Gardenben tartottk s a fellpk kztt volt a The Who, a Backstreet Boys, Mick Jagger s Keith Richards, David Bowie, Billy Joel, a Destiny's Child, Eric Clapton, Adam Sandler, Bon Jovi, Elton John s James Taylor. McCartney lpett fel legutoljra, s itt jtszotta elszr "Freedom" cm dalt.
McCartney folyamatosan j albumokat kszt (Run Devil Run, Wingspan: Hits and History, Flaming Pie, Driving Rain, Chaos and Creation in the Backyard), tmogatja a Greenpeace-t [2] s a PETA-t [3], egy az llatok jogait vd szervezetet.
2002 jniusban McCartney felesgl vette Heather Millst, aki korbban modell volt, s aki szintn a taposaknk ellen kampnyol. A ceremnit az rorszgi Glasloughban tartottk, a Leslie Kastlyban. Egytt tiltakoztak a taposaknk ellen s McCartney hatalmas sszegeket adomnyozott az aknk felszedsre. 2003 elejn pldul Ralf Whitworth bankr felesgnek tartott koncertet s egymilli dollrt adomnyozott a „Fogadj rkbe egy taposaknt” nev mozgalomnak. 2003. oktber 28-n megszletett els gyermekk, Beatrice Milly.
Paul s Linda gyermekeirl: James Paul legjabb albumain gitrozik; Mary volt az a csecsem, aki McCartney els szlalbumnak htuljn lthat, s volt az egyik producere a Wingspan: An Intimate Portrait cm dokumentumfilmnek; Heather fazekas, s a Let It Be cm filmben lthat kislny is ; Stella hres, djnyertes divattervez s llatvd aktivista.
2002-ben McCartney jabb amerikai turnra indult. Sokat dcsrtk zenekart s vltozatos msort, melynek kznsgben tbb generci kpviseltette magt. Az vben ez lett a legjvedelmezbb amerikai turn a maga tbb, mint 126 milli dollros bevtelvel. A koncertsorozat 2003-ban s2004-ben a vilg tbbi rszn folytatdott.

Kitntetsek, rekordok
- A Guinness Rekordok Knyvben tbb helyen is szerepel.
- A "Yesterday" a legtbbet feldolgozott dal, tbb, mint 3000 klnbz vltozata ltezik.
- a legsikeresebb knnyzenei szerz s elad 100 milli eladott kislemezzel s 60 aranylemezzel.
- 1979-ben a Guinness egy klnleges rdiumlemezzel jutalmazta meg munkssgrt.
- Az 1990 prilisban, a Rio de Janeiroi Maracanã Stadionban adott koncertjt megtekint 184 000 ember volt eddig a legtbb ember, aki valaha koncerten megjelent.
- A leggyorsabb jegyeladsokra 1993-ban kerlt sor az ausztrliai Sydneyben, ahol a kt eladsra rendelkezsre ll 20 000 frhely 8 perc alatt tallt gazdra.
- Az nevhez fzdik a vilg leghamarabb megjelent kislemeze: 2005. jlius 2-n, a londoni Live 8-en a U2-val adta el a "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" cm dalt, mely az elads utn 45 perccel jelent meg (nhny rval ksbb a Billboard listjn a 6. volt).
- Az egyetlen elad, aki az Egyeslt Kirlysg zenei toplistin vezet helyet tudott szerezni szlban ("Pipes of Peace"), duettben ("Ebony and Ivory" Stevie Wonderrel), triban ("Mull of Kintyre" a Wingsszel), kvartettben ("She Loves You" s tbb ms dal a Beatlestl), kvintettben ("Get Back": a Beatles Billy Prestonnal) s szextettben ("Let It Be" a Ferry Aiddel). Ezen kvl tagja volt a Band Aid elnevezs seglyakcinak is, amelynek keretben eladott "Do They Know It’s Christmas?" szintn listavezet volt.
- A "Yesterday" a vilg legnpszerbb dala, csak az Egyeslt llamok rdillomsai tbb, mint hatmilli alkalommal jtszottk eddig.
- A Sussexi Egyetem tiszteletbeli doktora, zenben.
- Az els rockzensz, aki megkapta Chile lovagi rdemrendjt a „zenrt, a bkrt s az emberek egyetrtsrt vgzett szolglatairt”.
- Amellett, hogy a Beatlesben, a Wingsben s szlnekesknt is dolgozott, 50 Top 10-es slger szerzje vagy trsszerzje is volt. Ha ehhez hozzadjuk a Beatles 49 U.S. TOP 40-es slgerjt, akkor a staisztikk szerint Elvis Presely utn a msodik legsikeresebb popzenei szerz.
- A svd Polar Music dj (zenei Nobel-dj) els djazottja.
- 1998-ban a PETA (egy az llati jogokrt harcol szervezet) letmdjat adomnyozott neki.
- A vilg leggazdagabb rockzensze. 2004-ben a vagyona 762 milli fontra rgott.
- Az egyetlen Beatles-tag, aki elvgezte a kzpiskolt (mvszeti szakkzpiskola).
- A new yorki rendrsg tiszteletbeli nyomozja.
- A Beatles egyetlen olyan tagja, akit sajt jogon neveztek Oscar-djra.
- 1999-ben beiktattk a Rock and Roll Hall of Fame-be.
- Sok hres zenszhez, pldul Jimi Hendrixhez, Ringo Starrhoz vagy Mozarthoz hasonlan McCartney is balkezes.
- Sohasem tanult meg kottt olvasni. Ehelyett a hallsra hagyatkozik.
Forrs: Wikipdia
|