John Lennonra emlékezve
Róckháló 2006.10.25. 13:08
„Well We all shine on, Like the Sun, the Moon and the Stars” – énekelték John Lennon rajongói keddre virradóra a Central Parkban az Instant Karma „eszmei mondanivalóját”. Az immár 25 éves hagyománynak megfelelően a rajongói idén is virágokkal, gyertyákkal és dalokkal emlékeztek meg a születésnapjáról.
John Lennon október 9-én töltötte volna be 66. életévét, de már közel 26 éve halott: 1980. december 8-án lelőtte őt egy elmebeteg fiatalember a part közelében lévő otthona, a Dakota House előtt. Nem messze a gyilkosság helyszínétől a rajongók az özvegy, Yoko Ono segítségével létrehozták a Strawberry Fields emlékhelyet a Beatles egyik legszebb, 1967-ben született dala nyomán. Itt évente kétszer, a születésnapon és a halálévforduló napján összegyűlnek a Lennon-hívek, felidézik zenéjét, eszméit, békeharcát. Az ünneplők között minden évben egyre több olyan fiatal van, aki John halálakor még meg sem született, de üzenete hozzájuk is eljutott.
Yoko Ono 2002 óta békedíjjal tüntet ki egy személyt vagy egy szervezetet Lennon születésnapja alkalmából. Az 50 ezer dollárral járó Lennon Ono Grant for Peace-t az idén az Orvosok Határok Nélkül francia alapítású nemzetközi humanitárius szervezet és az 1966 óta működő, kezdetben a fekete polgárjogi mozgalom harcosait védő amerikai Alkotmányos Jogok Központja (Center For Constitutional Rights) kapta. Az indoklás szerint mindkét szervezet "önzetlenül és fáradhatatlanul dolgozik egy békésebb bolygó létrehozásért".
A születésnap alkalmából az amerikai Rock Radio megszólaltatta Cynthia Lennont, John első feleségét, aki nemrégiben újabb könyvet publikált egykori férjéről. Cynthia szerint Lennon soha nem tudta túltenni magát gyermekkori traumáin, ezért is látható a könyveit illusztráló rajzokon annyi sérült, nyomorék figura. Az asszony arra is emlékeztetett, hogy amikor a Help! című dalban Lennon azt kiáltotta: "Segítség! Szükségem van valakire", az valódi segélykiáltás volt. Cynthia ugyan erről nem beszélt, de Johnnak még az Imagine című albumán is volt egy erre utaló, bár erősen gúnyoros dala: „Crippled Inside” (Belső kripli). Pedig akkor már megtalálta Társát, aki egyben „igazi” Anya volt számára.
Pete Best, a Beatles első dobosa, akit 1962-ben kitettek a bandából, a rádióműsorban a hamburgi napokra emlékezett, amikor ő és John voltak az utolsók, akiket zárórakor kidobtak a kocsmákból. Pattie Boyd, a zenésztárs George Harrison első felesége, akit egy ideig Lennonhoz is fűztek gyengéd érzelmek, "mókás, de kegyetlen fickónak" nevezte Johnt, aki soha nem hagyta megtorlatlanul, ha valaki bántotta őt.
A CNN on-line megemlékezésében megjegyezte, hogy Havanna egyike azon kevés városoknak a világon, ahol Leninnek, Che Guevarának és Lennonnak egyaránt szobra van. A lázadó, menthetetlenül baloldali 60-as évekbeli ifjúságnak mindhárman „ikonjai” voltak, pedig harcuk útjai egészen különbözőek voltak. Che és John túlélte a kommunizmus világméretű bukását is.
|